strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
Jak zapobiegać kolkom u dzieci?

Jak nauczyć dziecko samodzielnie pić z kubka?

Jak radzić sobie z ulewaniem pokarmu?

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Jaki smoczek wybrać: silikonowy czy kauczukowy?

Kompendium wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej u dzieci


JAK ZAPOBIEGAĆ KOLKOM U DZIECI?

Kolka niemowlęca jest jednym z najczęściej spotykanych u dzieci zaburzeń. Cierpi na nią ok. 40% niemowląt. Kolki pojawiają się zwykle w 3-4 tygodniu życia dziecka i kończą się w 3-4 miesiącu. Uważa się, że bolesne wzdęcia brzuszka związane są z niedojrzałością układu pokarmowego lub z nadmiernym gromadzeniem się  gazów w jelitach spowodowanym np. połykaniem powietrza w czasie ssania. Ból najczęściej pojawia się w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Popularną metodą usuwania pęcherzyków powietrza jest „odbeknięcie”, polegające na tym, że po jedzeniu należy dziecko przytrzymać w pozycji pionowej i delikatnie klepać po pleckach. Polecamy położyć na ramieniu ściereczkę, na wypadek gdyby dziecku ulał się pokarm.

Bardzo istotna przy zapobieganiu kolki u dzieci jest odpowiednia dieta karmiącej mamy. Spożycie przez mamę produktów mlecznych, kofeiny, warzyw powodujących wzdęcia (kapusta, kalafior, fasola, bób) oraz potraw ciężkostrawnych i ostrych przypraw, sprzyja atakom kolki u dzieci. Czasami zachodzi konieczność wyeliminowania z diety mieszanek zawierających pełne białka mleka krowiego i zastąpienie ich hydrolizatami. Hydrolizaty są preparatami mlekozastępczymi (hypoalergicznymi), stosowanymi u dzieci cierpiących na alergię na białka mleka krowiego. Występują hydrolizaty serwatkowe i hydrolizaty kazeiny.

Przed rozpoczęciem karmienia ważne jest także, by wybrać wygodną pozycję dla malucha oraz ograniczyć ilość bodźców mogących go rozpraszać: wyłączyć telewizor, przygasić światło lub zasłonić zasłony. Niemowlaka powinno się karmić powoli, bez pośpiechu w pozycji lekko uniesionej a po karmieniu pozostawić w takiej pozycji przez 15 minut po posiłku.  

Karmienie piersią jest dla niemowląt najlepsze, ale czasem zdarzają się sytuacje, że jest ono niemożliwe. Warto wówczas skorzystać ze specjalnie skonstruowanej butelki antykolkowej, zmniejszającej prawdopodobieństwo wystąpienia kolki. Polecamy butelkę antykolkową marki DYDUŚ® B240 ze specjalnym systemem odpowietrzającym. Rurka odpowietrzająca umieszczona we wnętrzu butelki DYDUŚ® B240 eliminuje połykanie powietrza przez maluszka, co skutecznie redukuje kolki. Pokarm leci powoli, co pozwala jeść bez żadnych przerw oraz uczy dziecko aktywnego ssania i jednocześnie ćwiczy mięśnie żuchwy. Silikonowy smoczek o średnim przepływie posiada niewielki otwór, dzięki czemu mleko wypływa kroplami, a nie strumieniem. W ofercie marki DYDUŚ® znajdziesz również inne butelki antykolkowe: butelkę antykolkową DYDUŚ B710 (150ml) i B720 (250ml). Specjalny kształt i konstrukcja butelek zapobiegają połykaniu powietrza przez dziecko w trakcie karmienia. Dolna nakrętka przepuszcza powietrze i reguluje pozycję silikonowego zaworka. Jednokierunkowy zaworek silikonowy reguluje przepływ powietrza i zapobiega połykaniu go przez dziecko. Butelki umożliwiają karmienie dziecka w pozycji siedzącej i eliminują konieczność przechylania butelki w celu zapewnienia ciągłości karmienia. Butelki antykolkowe DYDUŚ B710 i B720 pomagają również wyeliminować przypadki infekcji uszu.

Gdy kolka już się pojawi bardzo skuteczne są masaże brzuszka. Prawidłowy masaż powinien zawierać następujące czynności: nóżki zginamy do  brzucha i przytrzymujemy je w takiej pozycji przez 6 sekund, następnie wykonujemy ruchy koliste nóżkami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, naprzemiennie prawą i lewą dłonią masujemy brzuch z góry na dół. Bardzo ważne jest, by nie masować brzuszka dziecka do 30 minut po karmieniu.

W leczeniu kolki pomocne są również wszelkiego rodzaju kropelki i syropy dostępne w aptekach a także herbatka koperkowa, które redukują dolegliwości związane z kolką niemowlęcą.

 
Podane na stronie informacje i porady zostały zebrane z różnych portali internetowych i nie mogą być stosowane bez konsultacji z lekarzem.
strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
BlanX MedSAL29BiorepairAngelicaWszystko o zębach