strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
Jak zapobiegać kolkom u dzieci?

Jak nauczyć dziecko samodzielnie pić z kubka?

Jak radzić sobie z ulewaniem pokarmu?

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Jaki smoczek wybrać: silikonowy czy kauczukowy?

Kompendium wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej u dzieci


JAK POMÓC DZIECKU W OKRESIE ZĄBKOWANIA?

Termin i kolejność wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych, czyli tzw. ząbkowania mogą być różne. Większość dzieci zaczyna ząbkować ok. 6 miesiąca życia. Ząbkowanie może się jednak opóźniać (nawet do końca pierwszego roku życia) lub zacząć wcześniej (niektórym dzieciom zęby wyrzynają się już w 3-4 miesiącu życia). Okres ten poprzedza nasilone ślinienie i ssanie palców przez niemowlaka.

W okresie ząbkowania zbawienne działanie mają gryzaki. Najlepsze są gryzaki oziębiające, które nie tylko przynoszą ulgę obrzękniętym i obolałym dziąsełkom oraz służą do masażu dziąseł ale są także doskonałą zabawką, rozwijającą koordynację ruchowo-wzrokową niemowlęcia. Naszym zdaniem najlepsze są gryzaki oziębiające marki DYDUŚ®, zawierające w środku wodę destylowaną, które można włożyć na chwilę do lodówki. Lekko schłodzone gryzaki powodują obkurczenie naczyń krwionośnych i działają przeciwbólowo, pomagając ukoić ból dziąseł u niemowląt w okresie ząbkowania. Ważne jest jednak, by gryzaków nie schładzać i nie zamrażać do temperatury poniżej 0° C, gdyż może to spowodować zniszczenie gryzaka i termiczne uszkodzenie dziąseł! Gryzak trzeba codziennie starannie myć i parzyć.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby pomóc dziecku ukoić ból w okresie ząbkowania?

W aptekach dostępnych jest wiele środków homeopatycznych oraz żeli o działaniu przeciwbólowym, którymi smaruje się dziąsło w miejscu wyrzynania się ząbków, najlepiej stosować je na noc. Dobrym lekiem przeciwzapalnym i uspokajającym są także herbatki ziołowe (z rumianku lub melisy). Pomocnym sposobem przynoszącym ulgę obrzękniętym dziąsełkom jest przemywanie ich rumiankiem. Można do tego użyć gazy, zamoczonej w wystudzonym naparze i delikatnie pocierać nią dziąsła dziecka. Jeśli dziecko ma problemy z zaśnięciem nie wahaj się poprosić lekarza o wskazanie dozwolonego leku przeciwbólowego.

Pamiętaj również o tym, że podczas ząbkowania dziecko intensywniej się ślini, co może spowodować podrażnienia skóry wokół ust. Dlatego staraj się jak najczęściej wycierać dziecku buzię i smarować ją kremem.

Podane na stronie informacje i porady zostały zebrane z różnych portali internetowych i nie mogą być stosowane bez konsultacji z lekarzem.
strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
BlanX MedSAL29BiorepairAngelicaWszystko o zębach