strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
Jak zapobiegać kolkom u dzieci?

Jak nauczyć dziecko samodzielnie pić z kubka?

Jak radzić sobie z ulewaniem pokarmu?

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Jaki smoczek wybrać: silikonowy czy kauczukowy?

Kompendium wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej u dzieci


JAKI SMOCZEK WYBRAĆ: SILIKONOWY CZY KAUCZUKOWY?

Na rynku są dostępne dwa rodzaje smoczków: silikonowe i kauczukowe. Każde dziecko ma własne upodobania co do smoczków, niektóre dzieci bez problemu używają smoczków silikonowych, inne tolerują wyłącznie smoczki kauczukowe. Różnice między smoczkami silikonowymi i kauczukowymi wymienione zostały poniżej:

Smoczki kauczukowe (inaczej lateksowe) mają brązowe zabarwienie i lekki zapach gumy. Ich zaletą jest duża plastyczność i miękkość, co przypomina dzieciom w dotyku pierś mamy i sprawia, że maluchy preferują tego typu smoczki. Kauczuk (lateks) jest jednak materiałem nietrwałym, który szybko się odkształca i deformuje. Łatwo ulega także utlenianiu i zmianie struktury pod wpływem powietrza i wody, dlatego smoczki kauczukowe należy często wymieniać, najlepiej co dwa, trzy tygodnie. Kauczuk łatwo absorbuje zapachy a sterylizacja czy wyparzanie we wrzątku powodują zmianę koloru, gładkości powierzchni i zmatowienie smoczka. Niektóre dzieci mogą mieć uczulenie na lateks. W ofercie marki DYDUŚ do wyboru masz: Smoczek kauczukowy ortodontyczny SB1, którego kształt wspomaga prawidłowy rozwój dziąseł i zębów malucha lub Smoczek kauczukowy regularny SB2 o kształcie przypominającym pierś mamy.  

Smoczki silikonowe są przezroczyste, bez smaku i zapachu. Są twardsze niż smoczki lateksowe, dzięki czemu dziecko musi włożyć więcej wysiłku w ssanie, co przyczynia się do lepszego rozwoju mięśni języka i buzi. Niestety twardość silikonu sprawia, że dzieci mniej chętnie sięgają po tego rodzaju smoczki. Smoczki silikonowe nie zmieniają smaku pokarmu, nie ulegają odkształcaniu i deformacji, co zapobiega negatywnemu wpływowi na kształtowanie się żuchwy i podniebienia. Są bardziej trwałe niż lateksowe, nie zmieniają barwy ani nie pokrywają się nalotem nawet gdy będziemy je sparzać wrzątkiem. Szeroką paletę smoczków silikonowych, odpowiadających różnym potrzebom dziecka znajdziesz w ofercie marki DYDUŚ.

- Smoczek ortodontyczny SBS1 - kształt smoczka wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej dziecka, umożliwiając naturalny, prawidłowy rozwój zgryzu, dziąseł oraz podniebienia

- Smoczek regularny SBS2 - posiada miękkie wypustki, które masują obolałe dziąsełka, przynosząc ulgę ząbkującemu dziecku

- Smoczek regularny SBS3 – trójprzepływowy smoczek wykonany z wysokiej jakości ciekłego silikonu. Posiada specjalne nacięcie, które pozwala stopniować przepływ pokarmu

- Smoczek regularny SB3  - wykonany z wysokiej jakości ciekłego silikonu, zalecany szczególnie dla niemowląt ze skłonnościami do uczuleń.

- Smoczek SBW z linii DYDUŚ Plus - wykonany z silikonu, o regularnym kształcie i średnim przepływie. Smoczek przeznaczony do butelek z szeroką szyjką.

Przy łączeniu karmienia naturalnego z karmieniem butelką wybierz smoczek silikonowy - zmniejszy to ryzyko odrzucenia piersi przez dziecko.

Podane na stronie informacje i porady zostały zebrane z różnych portali internetowych i nie mogą być stosowane bez konsultacji z lekarzem.
strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
BlanX MedSAL29BiorepairAngelicaWszystko o zębach