strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
Jak zapobiegać kolkom u dzieci?

Jak nauczyć dziecko samodzielnie pić z kubka?

Jak radzić sobie z ulewaniem pokarmu?

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Jaki smoczek wybrać: silikonowy czy kauczukowy?

Kompendium wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej u dzieci


JAK NAUCZYĆ DZIECKO SAMODZIELNIE PIĆ Z KUBKA?

Nauczyć dziecko pić z butelki czy kubka, zaraz po odstawieniu od piersi mamy nie jest czynnością prostą. Największym problemem, jaki mają dzieci na początku nauki samodzielnego picia jest przyzwyczajenie się do smoczka lub ustnika. Ssie się go inaczej i dzieci nie wiedzą, jak mocno zassać płyn, aby wypłynął.

Naukę samodzielnego picia z kubka możesz rozpocząć, gdy dziecko pewnie już siedzi. Na tym etapie rozwoju na pewno poradzi już sobie z tym wyzwaniem. Na początku daj dziecku kubek treningowy, czyli kubek lub butelkę z miękkim ustnikiem oraz wyprofilowanymi uchwytami. Polecamy Zestaw Z143 marki DYDUŚ® (3-stopniowy zestaw do nauki karmienia), który łączy w sobie zalety butelki i „kubka niekapka”. Początkowo możesz używać Zestawu Z 143 jako butelki do karmienia, którą z czasem możesz przekształcić w kubek niekapek zmieniając smoczek na miękki ustnik. Zestaw Z 143 dodatkowo wyposażony jest w uchwyty, które sprawiają, że kubek nie wyślizguje się z małych rączek i ułatwiają dziecku samodzielne picie. Butelka z Zestawu Z143 posiada również utwardzone dno, dzięki czemu stoi stabilnie i nie przewraca się zbyt łatwo.

Gdy Twój bobas opanuje już sztukę samodzielnego picia z kubka z miękkim ustnikiem, wprowadź do kolekcji jego akcesoriów „kubek niekapek”. Jeśli jednak zaobserwujesz, że Twojemu dziecku pasuje tylko ssanie ze smoczka, nie próbuj na siłę podawać mu napojów w „kubku niekapku”. Cierpliwie odczekaj tydzień lub dwa i spróbuj ponownie rozpocząć naukę picia z kubka. Pamiętaj, że picia z „kubka niekapka”, tak jak każdej nowej umiejętności trzeba uczyć spokojnie i cierpliwie, każde dziecko bowiem w swoim indywidualnym tempie nabywa nowe umiejętności.

Który kubek wybrać?

Przy wyborze „kubka niekapka” szczególną uwagę zwróć na końcówkę, przez którą dziecko będzie piło. Najlepiej, żeby była ze wszystkich stron wypukła, bez żadnych zagłębień. Górna pokrywka powinna być zakręcana, wówczas unikniemy ryzyka odpadnięcia pokrywki i zalania się dziecka. Dodatkowo kubek powinien mieć budowę ułatwiającą rozkręcanie i dokładne umycie wszystkich części.

Do nauki samodzielnego picia z „kubka niekapka” wybierz taki kubek, który swoim kształtem i kolorystyką przyciągnie uwagę dziecka i spowoduje, że nauka picia z kubka stanie się dla maleństwa ekscytującą i fantastyczną zabawą. Polecamy bajecznie kolorowe „kubki niekapki” marki DYDUŚ®:

- Kubek niekapek DYDUŚ® K10 – kubek z twardym ustnikiem, przeznaczony dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Specjalny, silikonowy zaworek umieszczony w pokrywce zapobiega wyciekaniu płynu z kubka a uchwyty ułatwiają łatwe chwytanie kubeczka.

- Kubek niekapek DYDUŚ® K15 – kubek z twardym ustnikiem i ergonomicznymi uchwytami doskonale nadaje się do rozpoczęcia nauki samodzielnego picia. Posiada silikonowy zaworek w pokrywce, zapobiegający wylewaniu się płynów. Kubeczek przyczyni się do bezstresowej nauki picia oszczędzając pracy mamie (maluszek nie pobrudzi ubranka), a brzdąc sprawniej i szybciej będzie czynił postępy w nauce samodzielnego picia. Kubek przeznaczony jest dla dzieci od 6 miesiąca życia.

- Kubek niekapek DYDUŚ® K16 – kubek z antypoślizgowymi uchwytami i twardym ustnikiem, został zaprojektowany specjalnie po to, by rozwijać koordynację wzrokowo-manualną niemowlęcia i zachęcać je do nauki samodzielnego picia. Dwa wyprofilowane, antypoślizgowe uchwyty, umożliwiają dziecku samodzielne picie i zapobiegają wyślizgiwaniu się kubeczka z małych rączek. Pokrywka zakrywająca ustnik kubka zapewnia higienę użytkowania. Specjalny zaworek umieszczony w pokrywce kubka chroni przed wyciekaniem płynów i zapobiega jego wylewaniu, nawet po przechyleniu kubka do góry dnem. Dno kubka K16 jest specjalnie utwardzone, by zapobiegać przewracaniu się kubka. Kubek idealny dla dzieci od 6 miesiąca życia. Nie zawiera Bisfenolu A.

- Kubek DYDUŚ® K18 - wyposażony jest w miękki, silikonowy ustnik, który nie uczula i nie powoduje alergii u dzieci. Ustnik zabezpieczony jest pokrywką a jego specjalna konstrukcja zapobiega wyciekaniu płynu, nawet w przypadku obrócenia kubka do góry dnem. Ergonomiczny kształt kubka sprawia, iż jest on łatwy do chwytania. Przyjazne kolory przyciągają wzrok dziecka a picie z kubeczka zamienia codzienny rytuał w chwile przyjemności i radości.

Pamiętaj, żeby przed pierwszym użyciem nowego kubeczka dokładnie go wymyć i wysterylizować poprzez gotowanie wszystkich części butelki (przez max. 5 minut we wrzącej wodzie). Zawsze też dokładnie umyj kubeczek po każdym karmieniu.

Kiedy niemowlę skończy pół roku, sterylizacja przestaje być konieczna.

Początki z "kubkiem niekapkiem"

Początkowo nalewaj niewielką ilość płynu do kubka. Gdy zauważysz, że dziecko już pewnie trzyma kubeczek możesz stopniowo zwiększać ilość napoju. By zachęcić dziecko do picia z kubeczka naukę rozpocznij podając mu jego ulubione napoje (niestety zazwyczaj słodkie). Jeśli zauważysz, że dziecko przekonało się już do kubka, wówczas możesz rozcieńczać słodkie napoje wodą lub podawać samą wodę. Pamiętaj, żeby w nocy nie podawać dziecku słodkich napojów, gdyż może to powodować próchnicę zębów. Zamiast słodkich soków podawaj wtedy dziecku wodę mineralną.

Pamiętaj, żeby zmieniać dziecku kubki, również na takie bez uchwytów. Będziesz zaskoczona w jak szybkim tempie dziecko przyswoi sobie picie z prawie każdego naczynia, a z czasem bez obaw będziesz mogła podać dziecku szklankę, nawet z dużą ilością napoju.

W naukę samodzielnego picia z kubka warto włączyć całą rodzinę oraz ulubione maskotki dziecka. Pokazujcie dziecku, jak maskotki i Wy sami pijecie z kubeczków, jak dobrze się przy tym bawicie. Dziecko szybko będzie chciało włączyć się do zabawy i metodą naśladownictwa szybciej opanuje nową, praktyczną umiejętność. Czasami dobry efekt przynosi pokazanie dziecku, jak piją z kubka jego rówieśnicy. Wtedy będzie chciało spróbować tego samego.

Cierpliwości i powodzenia w nauce!

Podane na stronie informacje i porady zostały zebrane z różnych portali internetowych i nie mogą być stosowane bez konsultacji z lekarzem.
strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
BlanX MedSAL29BiorepairAngelicaWszystko o zębach