strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
Jak zapobiegać kolkom u dzieci?

Jak nauczyć dziecko samodzielnie pić z kubka?

Jak radzić sobie z ulewaniem pokarmu?

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Jaki smoczek wybrać: silikonowy czy kauczukowy?

Kompendium wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej u dzieci


JAK PIELĘGNOWAĆ ZĘBY U DZIECI?

Już w okresie ciąży możesz wpłynąć na stan uzębienia swojego dziecka. Wystarczy, że będziesz przestrzegać diety bogatej w białko, wapń, fosfor i witaminę D, czyli składniki wpływające na rozwój zębów mlecznych oraz pierwszych zębów trzonowych Twojego maleństwa. Bardzo ważne jest także, by karmiące mamy spożywały dużo nabiału, ryb, produktów pełnoziarnistych oraz zielonych roślin liściastych (z niektórych z tych produktów będziesz musiała zrezygnować, jeżeli dziecko będzie miało kolkę).

Pielęgnacja jamy ustnej Noworodka

Zanim u malucha pojawią się pierwsze zęby, należy przynajmniej dwa-trzy razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku a koniecznie po wieczornym karmieniu) przecierać dziąsła dziecka wacikiem, gazą lub palcem owiniętym jałową ściereczką, namoczoną w rumianku lub przegotowanej letniej wodzie. Dzięki temu zapobiegniemy zaleganiu pokarmu w zachyłkach jamy ustnej dziecka, powstawaniu pleśniawek oraz oswoimy dziecko z wykonywaniem pewnych czynności w obrębie jamy ustnej. Należy delikatnie przesuwać nimi po dziąsłach zarówno od strony warg jak i języka, szczególnie starannie należy przemyć zagłębienia przy dziąsłach. Zanim zaczniesz przemywać dziąsła maluszka odczekaj około 20 minut po karmieniu, w przeciwnym wypadku maluch może zwrócić pokarm.

Pierwszy ząbek mleczny

Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka Twojego maluszka (najczęściej przedniego siecznego dolnego) zamieniamy gazik na inne przybory do higieny jamy ustnej. Pierwsze ząbki swojego maluszka możesz myć:

- silikonowymi szczoteczkami nasadzanymi na palec, które opracowano specjalnie do czyszczenia pierwszych zębów mlecznych. Trzeba je zmoczyć w letniej wodzie i delikatnie przecierać nią ząbek dwa razy dziennie

- szczoteczkami przypominającymi gryzak (może mieć kształt przypominający okrągłe gryzaczki ze szczoteczką lub postać normalnej szczoteczki, która po jednej stronie rączki ma włosie, po drugiej łagodnie zaokrąglone wypustki)

- bardzo miękką, łagodną szczoteczką z miękką główką (znakomicie masuje dziąsła, a dziecko uczy się posługiwania tym przyborem), którą należy stosować, gdy pojawi się więcej ząbków

Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek pójdź też z maluszkiem na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego – pedodonty (lekarz oceni kształt i ustawienie mleczaków, wytłumaczy jak pielęgnować ząbki oraz jaką stosować profilaktykę). Pamiętaj też o tym, że próchnica zębów jest chorobą zakaźną i najczęściej dziecko zaraża się nią od mamy lub taty – nie wolno więc oblizywać smoczków, łyżeczek ani ustników kubków używanych przez dzieci, nie wskazane jest także całowanie dzieci w usta i okolice ust.

Gdy Twój maluszek ma już pierwszy ząbek mleczny zacznij ograniczać nocne karmienie malca i przyzwyczajaj dziecko do tego, że w nocy pije wyłącznie wodę, która dodatkowo najlepiej ugasi pragnienie. Karmienie w nocy (pokarmami, które zazwyczaj zawierają cukry) może przyczynić się do powstawania tzw. próchnicy butelkowej, która powstaje w wyniku działania bakterii nocą. Wówczas to zmniejszone jest wydzielanie śliny, która obmywa zęby zmniejszając zakwaszenie w jamie ustnej.

Higiena zębów mlecznych

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami stomatologów już półrocznemu dziecku można czyścić zęby pastą do zębów. Powinna być ona dostosowana do wieku malca i koniecznie zwróć uwagę na skład pasty do zębów, którą chcesz używać.

Ze względu na to, że dzieci zazwyczaj nie potrafią dokładnie wypłukać ust i często połykają pastę, należy używać takich, które mają obniżoną zawartość fluoru a najlepiej znaleźć pastę bez jego zawartości. Nadmiar fluoru jest szkodliwy – prowadzi do fluorozy, której głównym objawem są przebarwienia na szkliwie. Te miejsca stają się słabsze i bardziej podatne na próchnicę. Dlatego konieczne staje się wyeliminowanie ryzyka nadmiernej podaży fluoru do młodego organizmu. Pasty dla dzieci powinny mieć także bardzo łagodny smak i zapach, odpowiadający maluchom.

Nie wiesz jaką pastę wybrać dla swojego malucha? Wybierz pastę BioRepair® Junior, która nie zawiera fluoru a dzięki zawartości mikrocząsteczek MicroRepair® (nanohydroksyapatyt) skutecznie odbudowuje szkliwo zębowe, a dodatkowo smakuje jak świeże owoce (tutti frutti). Dzięki temu, że nie zawiera fluoru może być bez obaw stosowana u dzieci mieszkających na terenach, gdzie woda wzbogacana jest fluorem.

Początkowo ilość pasty nakładana maluchom na szczoteczkę powinna być minimalna – wielkości odpowiadającej połowy ziarnka groszku, z czasem możesz zwiększać ilość pasty (często szczoteczki dla dzieci posiadają kolorowe włókna, które informują o odpowiedniej ilości pasty, którą należy nałożyć na szczoteczkę).

Od pierwszego roku życia zacznij już myć ząbki malucha szczoteczką do zębów, gdyż w tym czasie wyrzynają się dzieciom zęby boczne, które mają liczne bruzdki i nierówności. Żeby dobrze je wyczyścić konieczne jest użycie szczoteczki, a czyszczenie zębów nasadką na palec, gazą lub patyczkiem z watą nie usuwa skutecznie płytki nazębnej. Czyszczenie zębów mlecznych jest niezwykle istotne, gdyż są one słabo zmineralizowane, a więc bardziej podatne na próchnicę.

Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie - koniecznie po śniadaniu i przed snem.

Jak myć zęby maluszka?

Pierwsze próby mycia ząbków nie zawsze są łatwe, musisz więc uzbroić się w cierpliwość i przygotować na to, że dziecko będzie początkowo zlizywać pastę i gryźć szczoteczkę do zębów. Gdy dziecko przyzwyczai się już do smaku pasty i obecności szczoteczki w jamie ustnej możesz rozpocząć naukę poprawnego mycia ząbków. Oczywiście każde mycie ząbków powinno odbywać się w obecności osoby dorosłej.

Mycie ząbków zaczynamy od czyszczenia powierzchni zewnętrznych i po kolei czyścimy ząbek po ząbku, wykonując ruchy koliste. Następnie przechodzimy do powierzchni wewnętrznych ząbków, które czyścimy tzw. "ruchem wymiatającym". Pozostają jeszcze powierzchnie żujące i tylne ząbków, które należy czyścić wykonując ruchy "w przód i tył" wzdłuż osi zębów i linii dziąsła.

Na koniec 2-3 minutowego mycia ząbków przypilnuj, żeby dziecko starannie wypłukało usta wodą. Jeśli dziecko nie jest jeszcze w stanie wypłukać zębów a resztki pasty będą widoczne w ustach lub na ząbkach, możesz usunąć je czystą chusteczką higieniczną lub gazikiem.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Najlepsza dla maluszka będzie szczoteczka o wielkości od 2-2,5 cm długości (szczoteczką o małej główce lepiej manewruje się w jamie ustnej), włos szczoteczki najlepiej, by był sztuczny i miękki (miękki jest najbezpieczniejszy dla tkanek w jamie ustnej). Uchwyt szczoteczki powinien być dobrany do wielkości rączki dziecka, wyjątkiem są szczoteczki dla maluchów, które same nie potrafią jeszcze myć ząbków. Ich szczoteczki powinny mieć uchwyt przystosowany do trzymania przez rękę dorosłej osoby. Dzieciom powinno się zmieniać szczoteczkę co miesiąc, ponieważ często gryzą one główki szczoteczek, deformując przy tym włosie, albo zbyt silnie szorują zęby, przez co włos ulega szybkiemu zużyciu. Musisz pamiętać również o tym, że po każdej chorobie dziecka lub w przypadku, gdy szczoteczka miała kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami (polizał ją pies, maluch posprzątał szczoteczką podłogę) konieczna jest wymiana szczoteczki na nową.

Jak nauczyć malucha myć ząbki?

Przede wszystkim zacznij tę edukację jak najwcześniej i bądź konsekwentna – nie poddawaj się nawet wtedy, gdy dziecko jest zmęczone albo protestuje. Pamiętaj, że mycie ząbków powinno być przyjemnością dla Twojego dziecka, nie traktuj więc zabiegu mycia zębów ze śmiertelną powagą. Śmieszne domowe zwyczaje (takie jak tupanie w drodze do łazienki, śpiewanie ulubionych piosenek, robienie śmiesznych min przed lustrem, puszczanie relaksujących melodii, opowiadanie maluszkowi bajek) sprawią, że mycie ząbków będzie nasuwało dziecku przyjemne skojarzenia i dzięki temu chętnie będzie chciało poddać się codziennym rytuałom pielęgnacji jamy ustnej.

Podane na stronie informacje i porady zostały zebrane z różnych portali internetowych i nie mogą być stosowane bez konsultacji z lekarzem.
strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
BlanX MedSAL29BiorepairAngelicaWszystko o zębach