strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
Jak zapobiegać kolkom u dzieci?

Jak nauczyć dziecko samodzielnie pić z kubka?

Jak radzić sobie z ulewaniem pokarmu?

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Jaki smoczek wybrać: silikonowy czy kauczukowy?

Kompendium wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej u dzieci


JAK RADZIĆ SOBIE Z ULEWANIEM POKARMU

Czym jest ulewanie?

Ulewanie jest reakcją charakterystyczną dla noworodków i niemowląt, spowodowaną fizjologiczną niedojrzałością przewodu pokarmowego (mięśnia zwanego zwieraczem). Zwieracz (mięsień oddzielający przełyk od żołądka) jest bardzo słaby i nie jest w stanie utrzymać połkniętego mleka w brzuszku. W wyniku tego płynny pokarm z łatwością wydostaje się na zewnątrz organizmu (z ust niemowlęcia).

Ulany pokarm jest lekko nadtrawiony, ma lekko kwaśny zapach i wygląda jak mleko albo twarożek. Z reguły ulewanie nie jest groźne i nie wymaga konsultacji lekarskiej.

Najintensywniejsze ulewanie towarzyszy noworodkom. W 3-4 miesiącu życia dziecka ulewanie staje się już dużo rzadsze, a z czasem zanika zupełnie (gdy mięśnie wzmocnią się i zaczną prawidłowo działać).

Co zrobić żeby zmniejszyć ulewanie?

W przypadku karmienia piersią:

1. Dbaj o spokój maluszka podczas posiłków

Powodem ulewania pokarmu jest zbyt szybkie jedzenie i łapanie dużych ilości powietrza. Dlatego podczas karmienia maluszek powinien być skupiony tylko na ssaniu i nie należy dostarczać mu dodatkowych bodźców.

Pamiętaj, też aby nie przekarmiać maluszka. Nadmiar pokarmu w brzuszku dziecka może sprzyjać ulewaniu.

2. Rób przerwy podczas karmienia

Szczególnie wtedy, gdy z Twoich piersi wypływa bardzo dużo mleka. Maluszek powinien mieć czas na odsapnięcie. Przerywaj karmienie co 1-2 minuty i podnoś dziecko do pozycji pionowej, aby odbiło mu się powietrze.

3. Zadbaj o odpowiednią pozycję maluszka

Często powodem ulewania może być nieprawidłowa pozycja maluszka podczas karmienia, np. dziecko leży zbyt płasko. Najlepiej, gdy podczas karmienia trzymasz dziecko pod kątem 30 stopni, w ten sposób by główka była nieco wyżej od brzuszka.

4. Poczekaj na tzw. "odbeknięcie"

Po karmieniu trzymaj dziecko w pozycji pionowej do momentu aż mu się odbije. Możesz też delikatnie klepać maluszka po pleckach. Niektóre dzieci nie odbijają po jedzeniu i nie jest to niczym groźnym. Po jedzeniu bezpieczniej jest układać dziecko w pozycji na boku a nie na pleckach (unikniemy wtedy zachłyśnięcia się maluszka ulanym pokarmem). Najlepiej jeśli uniesiesz dziecku materac w łóżeczku pod kątem 30 stopni, dzięki czemu główka maluszka będzie nieco wyżej od brzuszka. Taki zabieg utrudnia cofanie się pokarmu.

Pamiętaj też, by bezpośrednio po karmieniu nie przewijać ani przebierać dziecka. W momencie, gdy podnosisz nóżki do góry, zwiększa się ciśnienie wewnątrzbrzuszne. Nie kładź też dziecka na brzuszku – nacisk spowoduje ulanie się mleka.

W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym:

1. Smoczek powinien mieć mały otworek

Smoczek, którym karmisz maluszka nie powinien mieć za dużego otworu (wypływ mleka nie może być za duży).

2. Zadbaj o właściwą butelkę

Butelka przez cały czas ssania powinna być wypełniona mlekiem. Najlepiej by trzymana była pod skosem – co zapobiegnie połykaniu przez malca powietrza. Gdy dziecko ma skłonność do ulewania dobrze jest używać specjalnych butelek antykolkowych. Polecamy butelkę antykolkową marki DYDUŚ® B240 ze specjalnym systemem odpowietrzającym (rurka odpowietrzająca umieszczona we wnętrzu butelki DYDUŚ® B240 eliminuje połykanie powietrza przez maluszka) oraz butelki antykolkowe DYDUŚ B710 (150ml) i B720 (250ml), których kształt i konstrukcja zapobiegają połykaniu powietrza w trakcie karmienia oraz umożliwiają karmienie dziecka w pozycji siedzącej i eliminują konieczność przechylania butelki w celu zapewnienia ciągłości karmienia.

3. Pamiętaj, że lepiej jest karmić częściej ale w mniejszych ilościach, co ułatwi trawienie mleka

4. Czasami zachodzi konieczność zmiany mieszanki na mleko z zagęszczaczem (może to być np. ryż, mączka chleba świętojańskiego). W preparatach takich pojawiają się w nazwie litery AR (antyrefluksowe). Decyzję o zmianie mieszanki skonsultuj z pediatrą.

Kiedy udać się do lekarza?

Wybierz się do pediatry jeśli:

  • Ulewanie nie zmniejsza się po 6 miesiącu życia, dziecko ma niski przyrost wagi, nie ma apetytu, stale jest głodne

  • Ulewając dziecko krztusi się albo kaszle

  • Ulewane mleko ma zabarwienie brązowe lub zielone

  • Maluszek tryska mlekiem na odległość (są to tzw. wymioty chlustające)

  • Występuje nawracające zapalenie dróg oddechowych lub ucha środkowego

Różnice między ulewaniem a wymiotowaniem:

  • Ulewanie jest niewielkie a wymioty są chlustające, wyglądające jak wyrzucanie pokarmu pod ciśnieniem

  • Treść wymiotów jest obfita, bardziej strawiona i ma dość nieprzyjemny zapach. Ulany pokarm jest lekko nadtrawiony, ma lekko kwaśny zapach i przypomina zsiadłe mleko albo twarożek

  • Ulewanie dotyczy noworodków i niemowląt, łagodnieje po 6 miesiącu życia. Wymioty mogą zdarzyć się w każdym wieku

  • Ulewanie nie jest bolesne, nie jest bardzo męczące dla dziecka. Wymioty są nieprzyjemne dla dziecka (dziecko często płacze w trakcie wymiotów)

  • Ulewanie z reguły nie jest groźne i nie wymaga konsultacji lekarskiej. Wymiotów, które trwają długo lub się powtarzają nie należy lekceważyć. W przypadku niemowląt i małych dzieci są one często pierwszym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego lub rozpoczynającej się infekcji. Wymioty bywają również objawem alergii. Takie wymioty wymagają konsultacji lekarskiej.

Podane na stronie informacje i porady zostały zebrane z różnych portali internetowych i nie mogą być stosowane bez konsultacji z lekarzem.
strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
BlanX MedSAL29BiorepairAngelicaWszystko o zębach