strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
Jak zapobiegać kolkom u dzieci?

Jak nauczyć dziecko samodzielnie pić z kubka?

Jak radzić sobie z ulewaniem pokarmu?

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Jaki smoczek wybrać: silikonowy czy kauczukowy?

Kompendium wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej u dzieci


KOMPENDIUM WIEDZY O PRAWIDŁOWEJ HIGIENIE JAMY USTNEJ U DZIECI

Stomatologia dziecięca - porady dla Rodziców !!

Stomatologia dziecięca (Pedodoncja) jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom zębów i jamy ustnej u dzieci oraz młodzieży.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Każdy Rodzic wie, jak trudnym zadaniem jest namówić dziecko na coś, czego nie zna. W przypadku pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym bardzo ważne jest wcześniejsze pozytywne nastawienie dziecka do lekarza.

Zanim zaplanujemy wizytę naszego dziecka u dentysty najistotniejszą kwestią jest wpajanie w nim pozytywnych skojarzeń na temat pielęgnacji zębów. Nie powinniśmy w obecności dziecka wyrażać się ze strachem lub obawą w kwestii leczenia własnego uzębienia, raczej przy każdej planowanej wizycie u stomatologa tryskać entuzjazmem, który sprawi, że dziecko samo będzie chciało wybrać się na taką "fajną" wyprawę. Od najwcześniejszych miesięcy życia maluch powinien także uczestniczyć w codziennym myciu zębów przez członków rodziny a kiedy będzie mieć dziesięć miesięcy, może już otrzymać własną szczoteczkę do zębów i w atmosferze wspólnej zabawy myć nią ząbki. Kiedy dziecko osiągnie wiek pozwalający mu na samodzielną pielęgnację jamy ustnej bez ryzyka, że zrobi sobie krzywdę, powinniśmy je do tego namawiać i nagradzać za poprawne wykonanie "zadania". W ten sposób nasz maluch będzie kojarzyć dbanie o zęby z "przyjemnym obowiązkiem" i pozytywnymi emocjami.

Pierwszą wizytę u stomatologa lepiej zaplanować jak najwcześniej, zdecydowanie nie w momencie, kiedy pojawi się problem z uzębieniem dziecka, w przeciwnym razie najczęściej pojawia się automatyczne skojarzenie z nieprzyjemnościami lub bólem. Przed pójściem do dentysty dobrze jest wytłumaczyć dziecku, co może się wydarzyć, kiedy usiądzie na fotelu stomatologicznym.

Na wizytę powinniśmy umówić się w gabinecie dentysty specjalizującego się w leczeniu najmłodszych pacjentów a co najważniejsze, który ma dobre podejście do dzieci. Stomatolog z doświadczeniem w tym zakresie o wiele lepiej poradzi sobie z adaptacją malucha niż ten, który przyzwyczajony jest do dorosłych pacjentów.

Nagroda za odwagę i "dzielną postawę" dziecka powinna być zakończeniem wizyty i motywować do kolejnych. Niespodziankę otrzymać może zarówno z rąk rodzica, jak i stomatologa. Fajnym pomysłem jest wręczenie maluchowi np. naklejkę "Super Pacjent", która może być dla niego powodem do dumy. Przy pokonywaniu stresu związanego z wizytą u dentysty najważniejsze są zatem: konsekwencja, systematyczność i cierpliwość.

RAFAŁ MAREK
Lekarz Stomatolog
BERING Centrum Usług Stomatognatycznych

Stomatologia dziecięca - porady dla Rodziców
a Profilaktyka !!!

Odpowiednie działania profilaktyczne zarówno ze strony lekarza stomatologa jak i uświadomionych rodziców mogą zredukować nawet o 40% ryzyko wystąpienia próchnicy w uzębieniu "Małego Pacjenta". Ta informacja powinna być podstawowym i najważniejszym założeniem w postawie rodziców. Całkowicie zdrowe zęby mleczne oraz stałe to wyjątkowo komfortowy moment na przeprowadzenie zarówno zabiegów profilaktycznych jak i wykształcenie u dziecka w bezbolesny sposób: dobrych nawyków, dobrych skojarzeń i "Dobrego Schematu Wizyty".

Właściwa opieka nad jamą ustną "Małego Pacjenta" to przede wszystkim edukacja rodziców. Zwłaszcza kobiety w okresie ciąży powinny dowiedzieć się w jaki sposób ich dieta wpływa na zawiązki zębów u dziecka, rozwój jego upodobań smakowych i w jakim stopniu mogą przekazać mu próchnicę. Ważną informacją dla rodziców jest fakt, iż próchnica to choroba zakaźna, bakteryjna, zarażamy nią dziecko całując je w usta, oblizując smoczek, czy łyżeczkę. Zatem jeśli już w okresie prenatalnym dziecko będzie karmione słodyczami, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że w przyszłości będzie miało skłonności do spożywania słodyczy a przecież to właśnie cukier jest główną przyczyną próchnicy.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce tuż po ukazaniu się pierwszych zębów mlecznych a mianowicie między 6 - 12 miesiącem życia. Nawet, jeśli pozornie nie ma powodów do spotkania z dentystą, warto udać się na wizytę kontrolną i dokonywać przeglądów stomatologicznych co cztery miesiące. W przypadku gdy w zębach mlecznych lekarz nie stwierdzi ognisk próchnicy, wskazane jest raz na cztery miesiące zabezpieczenie wszystkich zębów preparatem fluorowym przeznaczonym specjalnie dla dzieci oraz jednorazowo zabezpieczenie zębów przedtrzonowych i trzonowych lakiem szczelinowym. Natomiast jeśli stomatolog stwierdzi jednak próchnicę, należy w pierwszej kolejności wyleczyć zęby. Tak więc przy zdrowych zębach dziecka rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na dwa podstawowe zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym a mianowicie: fluoryzacja i lakowanie. Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na lakierowaniu / pędzlowaniu / wcieraniu w zęby roztworów, żeli i lakierów fluorkowych bądź też nanoszeniu na powierzchnię zębów specjalnej pianki. Ze stosowanych preparatów fluor uwalnia się i wbudowuje w szkliwo wzmacniając jego strukturę, czyni go wówczas bardzo odpornym na działanie kwasów płytki nazębnej. Lakowanie natomiast to zabieg profilaktyczny, który polega na zabezpieczeniu specjalnymi żywicami miejsc podatnych na próchnicę a w szczególności bruzd na powierzchniach żujących w zębach przedtrzonowych i trzonowych.

RAFAŁ MAREK
Lekarz Stomatolog
BERING Centrum Usług Stomatognatycznych

Stomatologia dziecięca – porady dla Rodziców
a Profilaktyka i Leczenie Stomatologiczne !!

Próchnica dzieci jest dzisiaj problemem społecznym - wynika on przede wszystkim z niedostatecznej profilaktyki, braku odpowiedniej adaptacji „Małego Pacjenta” do wizyt w gabinecie stomatologicznym, jak również z dosyć często występujących zaniedbań. Leczenie zębów u dzieci bywa bowiem nierzadko bagatelizowane, czego przyczyną jest całkowicie błędne przekonanie, iż zębów mlecznych nie należy leczyć i tak przecież wypadną. „Mleczaki” rzeczywiście ostatecznie wypadają, zanim jednak do tego dojdzie zarażają sąsiadujące z nimi zęby stałe. Próchnica jest chorobą infekcyjną, zakaźną, może zatem przenosić się wraz z bakteriami na zdrowe zęby. Brak wiedzy na ten temat obrazują aktualne badania statystyczne, które przedstawiają się następująco: prawie 60% trzylatków oraz prawie 80% dwunastolatków ma stwierdzoną próchnicę zębów. Dlatego też tak ważne jest, by pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym miała miejsce tuż po ukazaniu się pierwszych zębów mlecznych a mianowicie między 6 - 12 miesiącem życia. Próchnica zębów mlecznych u dzieci postępuje wyjątkowo szybko, tak więc lepiej sprawdzić je odpowiednio wcześniej podczas wizyty kontrolnej i ocenić czy wszystko jest w porządku. Istotnym problemem w zaatakowanych przez próchnicę zębach mlecznych jest ich zbyt wczesne wypadanie, dochodzi wówczas do przemieszczania się zębów mlecznych a w konsekwencji tego brak jest miejsca dla wyrzynających się zębów stałych. Taka sytuacja jest głównym powodem pojawiających się w przyszłości wad zgryzu i wad zębowych, widzimy zatem obraz „krzywych zębów” bądź zbyt mocno wysuniętej lub cofniętej żuchwy. W momencie przedwczesnej utraty zębów mlecznych lekarz stomatolog rozpoznaje podczas wizyty dziecka nieprawidłowości w uzębieniu stałym takie jak stłoczenia, nieprawidłowe ustawienie w łuku zębowym lub nawet zatrzymanie zęba w kości. Ważną informacją dla rodziców jest fakt, że pierwsze zęby to nie tylko zęby mleczne. Z tyłu szczęki i żuchwy wyrzynają się bowiem pierwsze zęby trzonowe stałe (zęby szóste/szóstki), pojawiają się one zwykle między piątym a szóstym rokiem życia i dlatego rodzice zapominają, że nie są to zęby mleczne. To te zęby najczęściej atakowane są przez próchnicę. Niska mineralizacja oraz niekorzystna anatomia powierzchni zgryzowych sprawia, że te zęby trzonowe są najczęstszym miejscem występowania próchnicy u dzieci między 6 - 12 rokiem życia. Próchnica prowadzi na początku do zniszczenia twardych tkanek zęba by następnie zaatakować miazgę co może być przyczyną bólu. Opracowywanie ubytków jest zabiegiem przykrym dla dziecka, dlatego też warto dbać o prawidłową higienę, regularną profilaktykę oraz kontrolę uzębienia i w ten sposób nie dopuścić do rozwoju próchnicy.

RAFAŁ MAREK                                                                                                                                   Lekarz Stomatolog
BERING Centrum Usług Stomatognatycznych

 

        

Stomatologia Wieku Rozwojowego
a Rozwój Poznawczy Dziecka – część pierwsza

Próchnica w uzębieniu mlecznym i stałym dzieci jest obecnie problemem społecznym a wynika on przede wszystkim z zaniedbań i niedostatecznej profilaktyki. Leczenie zębów u dzieci bywa często bagatelizowane, wciąż bowiem powszechne jest przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną. Zdaniem wielu Rodziców słabe zęby dziedziczymy i nic się z tym nie da zrobić.

Opinii na ten temat jest bardzo dużo, natomiast rola lekarza stomatologa w pierwszym kontakcie z dzieckiem sprowadza się do dwóch najważniejszych zadań:

- "Profesjonalne Rozpoznanie" osobowości Małego Pacjenta
- "Profesjonalna Edukacja" Rodziców

Każdy lekarz wypracowuje w swojej praktyce własny schemat wizyty pacjenta tyle, że „Mały Pacjent” wymaga szczególnego podejścia ze strony stomatologa i jego wiedzy na temat „Rozwoju Poznawczego Dziecka”. Priorytetową kwestią od najwcześniejszych spotkań w gabinecie stomatologicznym jest utrwalenie tzw. „Schematu Dobrej Wizyty”, co pozwoli zarówno na zaplanowanie kolejnych wizyt jak i wytworzenie w młodej wyobraźni wyłącznie pozytywnych emocji na przyszłość. Dokładnie ten moment ma zdecydowanie największe znaczenie bowiem albo dziecko przekona się do jedynych w swoim rodzaju wizyt, w otoczeniu niecodziennych dla niego urządzeń i akcesoriów albo w przypadku niepowodzenia wytworzy w swojej świadomości „uraz”, który najczęściej zamyka dalszą współpracę. Odtworzenie i odbudowa zaufania „Małego Pacjenta” jest wówczas niezwykle trudne, wymaga bowiem odpowiednio większego nakładu pracy ze strony lekarza, a w niektórych przypadkach dziecko wkracza w życie dorosłych wręcz z „zakodowanym urazem”. Stąd też program „Wizyt Adaptacyjnych”, dostosowanych do zdolności poznawczych i rozwojowych dziecka, ma tak olbrzymie znaczenie dla jego optymalnego przygotowania do spotkań w gabinecie stomatologicznym. Ciekawą propozycją w adaptacji dziecka do zabiegów dentystycznych jest od początku jego samodzielna wizyta, zdecydowanie bez udziału rodziców, ustalenie bowiem tak ważnych zasad współpracy na linii: Lekarz – „Mały Pacjent” – Rodzice pozwala najczęściej na dużo szybsze przezwyciężenie dziecięcych obaw, lęku czy też stresu. Rodzice natomiast, po uprzednim wyrażeniu zgody, przekazują w ten sposób informację dziecku jak dużym zaufaniem darzą lekarza i jednocześnie wspierają je swoją pobliską obecnością. Tak więc zadaniem lekarza stomatologa jest nawiązanie takiego kontaktu z „Małym Pacjentem”, który zmobilizuje go do aktywności podczas wizyty i zapoczątkuje kształtowanie pozytywnej postawy.

RAFAŁ MAREK                                                                                                                                   Lekarz Stomatolog
BERING Centrum Usług Stomatognatycznych

    

Stomatologia Wieku Rozwojowego
a Rozwój Poznawczy Dziecka – część druga

"Profesjonalne Rozpoznanie osobowości Małego Pacjenta" ma nadrzędne znaczenie dla powodzenia dalszej współpracy na linii: "Lekarz Stomatolog-Dziecko-Rodzice". Pomocna w tym zakresie jest wiedza na temat podziału "Małych Pacjentów" na cztery grupy wg Frankla,
a mianowicie:  

  • Grupa Pierwsza to dzieci, które nastawione są do wizyt zdecydowanie źle
  • Grupa Druga to dzieci, które nastawione są do wizyt źle
  • Grupa Trzecia to dzieci, które nastawione są do wizyt pozytywnie
  • Grupa Czwarta to dzieci, które nastawione są do wizyt zdecydowanie pozytywnie

W zależności od dotychczasowych doświadczeń "Mały Pacjent" podchodzi do spotkania w gabinecie stomatologicznym z ograniczonym zaufaniem i dużą dozą ostrożności. Zachowanie dzieci, które pojawiają się po raz pierwszy na wizycie jest podobne, w tym przypadku jednak lekarz ma możliwość ukształtowania od samego początku „Młodej Osobowości” w kontekście schematu "Dobrej Wizyty". Ciekawą propozycją na tym etapie jest wejście do gabinetu wyłącznie dziecka, rodzice natomiast pozostają, oczekują i wspierają w ten sposób swoją pociechę przed gabinetem, w odpowiednio przygotowanej poczekalni zatem mogą spotykać się zarówno kolejni pacjenci jak i właśnie rodzice. Ten właśnie moment jest przełomowym okresem w "Rozwoju Osobowości Małego Pacjenta", uczy bowiem z jednej strony olbrzymiej samodzielności oraz otwartości dziecka, a z drugiej strony pokazuje rodzicom jak dużymi możliwościami dysponuje ich pociecha. Przy założeniu, że wynikiem profesjonalnie przeprowadzonej przez lekarza wizyty jest zadowolony i przekonany do następnej „Mały Pacjent”, bardzo mocno utrwala to relacje zarówno na linii: "Lekarz Stomatolog-Dziecko" jak i „Lekarz Stomatolog-Rodzice”. Największym rezultatem tego etapu jest moment, w którym dziecko samo deklaruje chęć pojawienia się na kolejnej wizycie, mało tego w domu przypomina o zbliżającym się terminie bądź upomina się o spotkanie w gabinecie dentystycznym. Tak ukształtowany „Rozwój Poznawczy Dziecka” pozwala dopiero na właściwe zaplanowanie odpowiednio trudniejszych wizyt terapeutycznych, dlatego też zachowanie należytej gradacji w jakości spotkań w gabinecie stomatologicznym należy do samego „Lekarza-Edukatora” i wymaga indywidualnej oceny.  U jednych dzieci potrzebna jest odpowiednio większa liczba wizyt adaptacyjnych, u drugich przebiega to szybciej bądź wręcz bardzo sprawnie, stąd też pewne predyspozycje samego lekarza jak i również sposób zwracania się do „Małego Pacjenta”, zachowanie taktu, kultura osobista oraz sposób bycia mają wyjątkowe znaczenie w przebiegu spotkań, dla uzyskania zamierzonego efektu.

RAFAŁ MAREK                                                                                                                                   Lekarz Stomatolog
BERING Centrum Usług Stomatognatycznych

 

                         

strona głównaproduktymarkawydarzeniaporadykontakt
BlanX MedSAL29BiorepairAngelicaWszystko o zębach